Google Chrome Avantajları

Google Chrome, Google’nin sevilen tarayıcısı olmakla birlikte, Google Chrome avantajları arasına da her geçen gün bir yenisi eklenmekte ve Google, yılların eskitemediği tarayıcısını, güncellemeleri ile geliştirmeye devam etmektedir. Sizlere ilerleyen bölümlerde Google Chrome hakkında bilgi aktarımında bulunaak, söz konusu avantajlardan söz etmeye çalışacağız. Bu bilgiler size, Google Chrome’u daha kolay kullanma olanağını sunacaktır. Tasarımı şık tarayıcının kolay kullanım ipuçları ile kendinizi daha iyi hissedebileceksiniz.

Google Chrome Avantajları

■ Aramalarınızı Google Chrome ile daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Bir internet sayfasında gördüğünüz bir metni yazarak; ya da kopyala yapıştır yaparak internet üzerinde aramak durumunda değilsiniz. Google Chrome ile bu çok kolay bir işlem. Şöyle ki: İlk olarak, aramak istediğiniz metni seçin ve sonrasında tutup, sekme çubuğunda bulunan en sağdaki sekmenin sağ tarafına bırakın. Arama sonuçları karşınıza, yeni bir sekmede açılarak çıkacaktır. Ya da, yine metni seçin ve tutarak adres çubuğuna sürükleyip bırakın. Arama sonuçları bu durumda da içerisinde bulunduğunuz sayfa içerisinde karşınıza çıkacaktır.

■ Yer işaretlerinizi Google Chrome üzerinde kolayca bulabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan Holmes isimli bir eklentiden başka bir şey değildir. İşlemlerde kullanmak için ilk olarak Holmes’i eklentileriniz arasına yükleyin. Ardından adres çubuğuna * yazın ve sonrasında klavyenizin Tab tuşuna basın. Burada, yer işaretleri arasında bulmak istediğiniz kelimeyi yazın. Şimdi adres çubuğunun altında, aradığınız kelime ile eşleşen yer işaretlerini görebileceksiniz. İçerisinde bulunduğunuz sekmede açmak için istediğiniz yer işaretini seçin. Holmes’i açmak isterseniz, eklentinin kendi simgesine tıklayabilir; ya da aynı anda Alt + Shift + H tuşlarına basabilirsiniz.

■ Google Chrome hakkında bilgi verirken, onu Windows Gezgini gibi kullanabileceğinizi de belirtelim. Bunun için adres çubuğuna ilk olarak C:\ yazın; ardından da Enrer’e basın. Şimdi karşınıza, geçerli sekmede, bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaların çıktığını göreceksiniz. Şimdi bu dosyalar arasında istediğiniz gibi dolaşabilir; hatta onları açabilirsiniz.

■ Google Chrome’un adres çubuğunu, matematiksel işlemleri basit olarak gerçekleştirebileceğiniz bir alan gibi de kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak adres çubuğuna, yapmak istediğiniz matematiksel işlemi yazın. Sonucu görmek için adres çubuğunun altına bakmanız yeterli. Enter’e basmanıza da gerek bulunmuyor.

■ Google Chrome avantajlarından bir diğeri de, sekmeleri sabitleme olanağına sahip olmanız. Sekmelerin sekme çubuğunda sabit kalmasını sağlayabilir ve kapanmalarını önleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, açık kalmasını istediğiniz sekmeye sağ tıklamak ve Sekmeyi Sabitlemek. Bu sayede simge olarak sekme çubuğunda sol tarafa sabitlenecek ve siz Google Chrome’u her açtığınızda karşınıza çıkacaktır.

■ Google Chrome avantajlarından söz ederken; yanlışlıkla kapattığınız sekmeleri anonda, Ctrl + Shift + T tuşları ile geri başlatabileceğinizi de ekleyelim. Ctrl + H’ye basarsanız da tarama geçmişine gidebilir ve bir kaç hafta önce açmış olduğunuz sekmeye ulaşabilirsiniz. Bir sekmenin geçmişteki tarama geçmişine bakmak için, o sekmede geri tuşuna, tarama geçmişi açılana kadar basılı tutun. Ya da geri tuşuna sağ tıklayın.

■ Google Chrome hakkında bilgi vermeye devam ederken, Space tuşu ile bir sayfayı yukarı ya da aşağı kaydırabileceğinizi de belirtebiliriz. Space tuşuna bastığınızda bir sayfa ileri, Shift + Space tuşuna bastığınızda da bir sayfa geri gidersiniz.

■ Google Chrome avantajlarından biri onun eklentileridir. Bu eklentilere kısa yol ekleyerek, onları kolayca çalıştırmak da cabası… Bunun için yapmanız gereken, adres çubuğuna chrome:/extensions/shourtcuts yazıp Enter’e basmanız yeterli.

■ Google Chrome’a ayarlayıp varsayılan giriş sayfası yapmış olduğunuz sayfaya, Alt + Home tuşlarına birlikte basarak ulaşabilirsiniz.

■ Google Chrome hakkında bilgi edinmeye çalışırken, onun kullanmakta olduğu bellek miktarına da ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Shift + Esc tuşlarına basın. Karşınıza gelen yeni sayfada, açık olan her bir sekmenin ne kadar bellek ve işlemci kullandığını görebilirsiniz. Bir sekmeyi seçip, sağ altta bulunan İşlemi bitir butonuna tıkladığınızda, o sekmeyi bellekten silmiş olur ve kullanım miktarını azaltırsınız. Bu sayfayı yeniden açmak istediğinizde, sekmenin üzerine giderek Yeniden Yükle demeniz yeterli olacaktır.

■ Google Chrome avantajları arasında, web sitelerinin kısa yollarını masaüstüne ekleme olanağı da bulunmaktadır. Bunun için ilk olarak, kısayolunu eklemek istediğiniz sayfayı Google Chrome üzerinden açın. Ardından Google Chrome menüsüne gidin ve Daha Fazla Araç butonuna tıklayın. Masaüstüne Ekle dediğinizde işleminizi tamamlamış olacaksınız.

■ Google Chrome’u kapatıp yeniden açmaktansa, onu Hızla yeniden başlatma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bunun için adres çubuğuna, chrome://restart yazın ve Enter’leyin. Ancak bu sırada doldurmuş olduğunuz formlar ve gizli sekmelerin kaybolacağını ve yeniden açılmayacağını hatırlatalım.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.