Bilgisayarda Dosya Nasıl Gizlenir?

Bilgisayarımız aslında bizim kişisel eşyamız. Bundan kısa zaman öncesine kadar bir evde bir bilgisayar var ve herkes belirli zamanlarda o bilgisayarı kullanırdı. Ancak artık herkesin bir bilgisayarının olduğu zamanlardayız. Bu nedenle de her özelimizi bilgisayarımızda bulundurabiliyoruz. Ama zaman zaman, bulunduğumuz ortamdan uzaklaştığımızda da, bir başkası merak eder de bakar mı çelişkisinden de kendimizi alamıyoruz; özellikle de çevremizdekilerle problem yaşamakta olduğumuz sorunlu zamanlarımızda… İşte bu gibi zamanlarda, bilgisayar başından kalktığımızda içimizin rahat etmesini istiyorsak, bilgisayarda dosya gizleme özelliğinden faydalanmalıyız. Peki bilgisayarda dosya nasıl gizlenir? Bilgisayarda dosya gizleme nasıl yapılır?

Bilgisayarda Dosya Nasıl Gizlenir?

Aslında yapılması gereken işlem oldukça basittir. Sadece bilgisayarda dosya gizleme değil, klasör ve belge gizleme işlemleri için de anlatacağımız yöntemi kullanabilirsiniz. Ve bu işin en güzel yolu ne derseniz, aktaracağımız işlemi, herhangi bir program kullanmaya gerek duymadan yapabilirsiniz.

Bilgisayarda Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

■ İlk olarak gizlemek istediğiniz dosyanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Özellikler’e gidin.

■ Yeni açılan pencereden Genel sekmesine ulaşın.

■ Burada bulunan, Gizli kutucuğunu işaretleyin.

■ Ardından Uygula’ya tıklayın.

Bu noktada, bazen gizlemiş olduğunuz dosya, silik de olsa, açılmasa da, bakan kişi tarafından görünecektir. Bu nedenle, birazdan aktaracağımız bilgilerin de bilgisayarınızda uygulanmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

■ Masaüstünden Bilgisayarım klasörüne çift tıklayarak girin.

■ Sol üstte yer alan Düzenle butonuna tıklayın.

■ Klasör Ve Arama Seçenekleri’ne gelin.

■ Açılan pencereden Görünüm sekmesine tıklayın.

■ Burada, Gizli Dosya, Klasör Ve Sürücüleri Gösterme kutucuğunu işaretleyin.

■ Uygula’ya tıklayın.

Gizlenen dosyaları açmak için ise önce bilgisayarımda yapmış olduğunuz işlemi geri alın; sonrasında da gizlemiş olduğunuz dosyayı bulup, Özellikler kısmından gizliliği kaldırın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.