Bilgisayarın Mikrofon Ayarları Nasıl Yapılır?

Her ne kadar günümüzde akıllı telefon ve tabletler bilgisayarların yerini almış da olsa, alışkanlıklarından kurtulamayan kişiler sevdikleri ile bilgisayar üzerinden görüntülü ya da sesli görüşme yapmayı tercih edebilir. Ya da sanal radyo ve televizyonlarda yayın yaparak bu anlamdaki zevklerini tatmin edebilirler. Mikrofon ayarlarının doğru yapılması tam da bu sırada işe yarar. Peki bilgisayarın mikrofon ayarları nasıl yapılır? Sizlere yazımız içerisinde Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 için mikrofon ayarlarından söz edeceğiz. Genel olarak mikrofon ayarları aynı şekilde yapılabilmekle birlikte, ses kartının marka ve modeline göre, zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak yazılım mantıklarının benzer olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Bilgisayarın Mikrofon Ayarları Nasıl Yapılır?

İlk olarak Windows’unuzun mikrofon ayarlarını yapmalısınız. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

■ Denetim Masası’na girin.
■ Donanım Ve Ses’e ulaşın.
■ Ses’e gidin.

Eğer bu yolu bulmakta zorlanırsanız, bilgisayarınızın Başlat menüsünden Arama kısmına Ses yazarak da söz konusu yere erişim sağlayabilirsiniz.

■ Açılan sayfadan Kayıt’a tıklayın.

Burada, sağ tarafta bir gösterge yer alacaktır. Bu göstergeden alacağınız sinyaller ile ses seviyenizi kontrol edebilirsiniz. Buradaki gri çubukların yeşil renge dönmesi gerekmektedir. Eğer renk değişimi olmuyorsa, bilgisayarınız mikrofonu algılamıyor demektir.

Böyle bir durumun varlığında, ilk olarak mikrofonun takılı olduğundan emin olun. Değilse takın. Takılı ise çıkartıp yeniden takın. Eğer aynı durum söz konusu ise ve gri çubuklar yeşile dönmüyorsa mikrofonunuz arızalı demektir. Farklı bir mikrofon ile denemeyi yeniden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer renk değişimi söz konusu ise ve siz bilgisayarın mikrofon ayarlarını iyileştirmek istiyorsanız, mikrofon üzerinde sağ tıklayıp Özellikler’e ulaşmalısınız.

Düzeyler’den Mikrofon’a ulaşın. Mikrofon basını +20 ya da üzerinde yapabilirsiniz. Ancak eğer mikrofonun sesini kısmayı düşünüyorsanız, bası da düşürmelisiniz. Aksi halde ses netliğinde bozulma söz konusu olacaktır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.