Görev Çubuğundaki Arama Kutusu Nasıl Kaldırılır?

Windows 10’un yeni güncellemesinin adı: Creators Update. Bu güncelleme artık tüm dünya çapındaki Windows 10 kullanıcılarına ulaştırılmış durumda. Eğer sizin bilgisayarınıza hala Creators Update uyarısı gelmediyse, hiç meraklanmayın. Kısa zaman içerisinde, güncellemeyi alabilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiği bilgisi size de ulaştırılacaktır. Ve aslında güncellemeler iyidir, güzeldir… Ama görev çubuğundaki arama kutusu, yeni Windows 10 güncellemesine illallah demenize neden olabilir. Peki sizin de başınıza bela olacak olan görev çubuğundaki arama kutusu nasıl kaldırılır?

Creators Update için bilgisayarınızı baştan başlatma uyarısını aldığınızda, söz dinleyip, akıllı bir kullanıcı olarak Windows’un dediğini yapacaksınız. Sonra güncelleme başlayacak. Bu noktada yapabileceğiniz tek şey beklemek… Beklemek… Beklemek… Peki ama ne kadar? Üst seviye donanım özelliklerini kullanan bilgisayar kullanıcıları bile, ortalama üç saate kadar beklediklerini belirtebiliyorlar. Ama dedik ya, yapabileceğiniz tek şey beklemek…

Güncelleme tamamlandığında, bilgisayarınız bir kere daha yeniden başlayacak. Ve ardından şifrenizi girmeniz istenecek. Bunun sonrasında, Creators Update’ye ilişkin her şey tamamlanmış ve cihazınız güncellenmiş olacak. Ama o da ne? Görev çubuğundaki arama kutusu, devasa boyutu ile ekranın sol tarafında sizi karşılayacak. Şimdi iş onu kaldırmakta. Yoksa hem yer işgal edecek; hem de alıştığınız düzenin dışına çıkmış olacaksınız.

Görev Çubuğundaki Arama Kutusu Nasıl Kaldırılır?

Adım adım, yapmanız gereken basit işlemi sizlere anlatmaya başlıyoruz. Cortana ile birlikte gelen arama kutusunu kaldırmak aslında oldukça kolay.

■ İlk olarak, üzerinde Windows logosu ve uygulama ikonlarının bulunduğu, TaksBar olarak da bilinen görev çubuğuna sağ tıklayın.

■ Cortana seçeneğinin üzerine fare ile gelin.

■ Şimdi Hidden ya da Gizli’yi bulmanız gerekiyor ki bunu muhtemelen, karşınıza çıkan seçenekler arasında ilk sırada görebilirsiniz.

■ Hemen üzerine tıklamanız halinde, sadece görev çubuğundaki arama kutusundan değil, aynı zamanda Cortana logosundan da kurtulacaksınız.

Artık, görev çubuğundaki arama kutusundan kurtuldunuz. Peki Windows 10 tarafından size sunulan Cortana asistanının arama özellikleri yok mu oldu? Elbette hayır. Klavyenizdeki Windows tuşuna bastığınız anda Cortana yine ortaya çıkar ve bu esnada yapmanız gereken tek şey, aramak istediğiniz kelimeyi yazmaktan ibarettir.

Eğer, görev çubuğunun üzerine sağ tıkladıktan sonra, Hidden ya da Gizle’yi seçmez ve Show Cortana İcon’u; yani, Cortana Simgesini Göster’i seçerseniz, arama kutusu yine gider, ama Cortana simgesi görev çubuğunda ikamet etmeye devam eder. Ve siz, Cortana arama özelliğini kullanmak istediğinizde yapmanız gereken tek şey, söz konusu simgeye tıklamaktan ibarettir. Arama kutusu karşınıza çıkar ve yapmak istediğiniz aramayı yine yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.