Harddiskin İçi Boş Gözüküyor Ne Yapmalıyım?

Bilgisayarımız bizim not defterimiz gibi. İçerisinde günlüğümüzden resimlerimize, müziklerimizden videolarımıza, notlarımızdan programlarımıza kadar her şey yer alıyor. Ve çoğumuzun bilgisayarında bir tane harddisk var. Ve eğer bilgisayarı yeni aldıysak, o harddisk de tek parça halinde geliyor. Yani, flash bellek yok ise harddiski bir yere yedeklememiz genellikle söz konusu olmuyor, bulut teknolojilerini kullanmazsak… Ama bir virüs var ki bize bir anda, harddiskin içi boş gözüküyor, ya da harddiskin içindeki dosyalar gözükmüyor dedirtebiliyor. Ama aslında biz biliyoruz ki harddisk boş değil ve içerisinde de bizim için çok değerli veriler var. Peki bu sorunu nasıl aşabiliriz?

Harddiskin içindeki dosyalar gözükmüyor ya da harddiskin içi boş gözüküyor diyorsanız, yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekilde:

■ İlk olarak Bilgsayarım’a girin.

■ Sonrasında, içi boş gözüken harddiski açmadan, harddiskin üzerine bir kere tıklayıp onu seçin ve sonrasında klavyeden Shift tuşuna basın.

■ Elinizi Shift tuşundan çekmeden, fare ile harddisk üzerinde sağ tıklayın.

■ Komut Penceresini Burada Aç’a tıklayın.

■ Şimdi karşınıza çıkan sayfaya şunu yazın:
attrib /s /d -r -a -s -h
Ve ardından Enter’e basın.

■ Şimdi imlecin sık sık yanıp söndüğünü göreceksiniz. Bu aşamada beklemeniz gerekmektedir.

■ İmlecin yanıp sönmesi bittiğinde ise harddiskinizi ve içindeki dosyaları yeniden kontrol edebilirsiniz.

■ Ancak, Sistem Dosyası Sıfırlanmıyor şeklinde bir hata alırsanız, komut satırına yazıp Enter’lemeniz gereken komut şudur:
attrib /d /s -h -r -s

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.