Chrome Geçmişi Nasıl Silinir?

Eğer kişisel bir bilgisayar kullanıcısı iseniz; yani sizin bilgisayarınızı sizden başka kimse karıştırmıyorsa… Güvende misiniz acaba? Sizin kendi bilgisayarınız ve bundan dolayı her şeyi, sonradan yazmak durumunda kalmakla uğraşmamak adına geçmişi kaydetmek, formları otomatik doldurma seçeneğini aktifleştirmek… güzel şeyler. Ama ya bilgisayarınız çalınırsa? Ya sadece sizin kullanıyor olduğunuzu sandığınız bilgisayarınızı sizden başka kullananlar da varsa ve sizin bu durumdan haberiniz yoksa? Amacımız sizi paranoya biri haline getirmek değil. Ama Chrome geçmişini saklamak da çok mantıklı değil. İşte bu nedenle, Chrome geçmişi nasıl silinir sorusunun yanıtı olan Chrome geçmişi silme konusunda sizleri bilgi sahibi yapmak istedik.

Tabi ki diğer tarayıcılardan birini kullanıyorsanız da yine onların geçmişini temizlemelisiniz. Ama Chrome, belki Google’ye ait olması dolayısı ile güvenilirlik teşkil ediyor; belki de özellikleri cazip geliyor ve pek çok insan Chrome kullanmayı tarayıcı seçiminde tercih ediyor. Biz olaya, kişisel bilgisayarınızdan girdik; ama bir internet cafede bilgilerinizi Chrome’ye kaydetmiş olabilirsiniz; hem de bunu farkında olmadan yapmış olabilirsiniz; ya da okulda… Peki ya kötü niyetli insanlar ne olacak? Ya siz ordan kalktıktan sonra? İş değiştirdiğinizde bilgisayarınızı sizden sonra bir başkası kullanacak… İşte bu gibi durumlarda Chrome geçmişi silme işinize yarayacaktır.

Chrome geçmişinizi silerken, sadece ziyaret ettiğiniz siteleri değil, otomatik doldurulan formlar için saklanan kişisel bilgilerinizi de silmiş olursunuz. Böylece kötü niyetli insanlar ne sizin bilgilerinizden yararlanır; ne de sizin için tehdit oluşturabilirler. Her şeyden önemlisi de, sizlere adım adım nasıl yapılacağını anlatacağımız bu işlemi gerçekleştirirken hiç zorlanmayacak olmanız.

Chrome Geçmişi Nasıl Silinir?

■ Google Chrome’yi açın.
■ Sağ üstte, adres satırının yan tarafında bulunan, alt alta üç tane noktadan oluşan Google Chrome’yi Özelleştirin Ve Kontrol Edin butonuna tıklayın.
■ Karşınıza çıkacak olan menüde Geçmiş’in üzerine gidin ve yan tarafta açılacak olan yeni menüde yine Geçmiş’i tıklayın.
■ Yeni açılan sayfanın sol tarafında bulunan menüde yer alan Tarama Verilerini Temizle’ye tıklayın.
■ Sonrasında Chrome geçmişi silme işleminin ne zamandan itibaren gerçekleşmesini istediğinizi seçin.
■ Tarama geçmişinin işaretini kaldırmayın. İsterseniz diğerlerini kaldırabilirsiniz ki bu size kalmış…
■ Şimdi yeniden Tarama Verilerini Temizle’ye tıklayın. Bunun sonrasında Google Chrome tarafından sorulan soruyu da cevaplayıp, Chrome geçmişini isteyerek sildiğinizin onayını verin.

Artık Chrome geçmişinden kurtulmuş durumdasınız. Eğer bu aşamanın sonrasında, her seferinde Chrome geçmişi silme işlemi ile uğraşmak istemezseniz, temiz olan tarayıcıda, kaydedilmesini istemediğiniz siteleri, yeni gizli pencerede açın. Bunun için kullanmanız gereken kısayol: Ctrl + Shift + N olarak belirtilmelidir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.