Dosya İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

Windows’ta açmak istediğimiz bir dosyaya çift tıkladığımızda, o dosyanın genellikle, kendine uygun programı seçerek açması durumu söz konusu, ancak zaman zaman dosyayı açan programın bulunmadığını belirten bir hata mesajı alırsınız ve programı sizin seçmeniz istenir. Bu durum dosya ilişkilendirme sorununu göstermektedir. Sizlere ilerleyen bölümlerde, dosya ilişkilendirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını vererek, dosya ilişkilendirme sıfırlamadan söz edeceğiz. Bu sayede, doğru yapılmış bir dosya ilişkilendirme ile dosyalarınızı tek tık ile açabileceksiniz. Peki nasıl? Gelin bakalım.

Dosya İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

Dosya ilişkilendirme sıfırlama işlemi ile dosya ilişkilendirme sorununu çözebilmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız; ama bu bilgilerin Windows 10 için geçerli olduğu bilgisini unutmayın. İşte dosya ilişkilendirmede izlemeniz gereken adımlar:

■ Masaüstü ekranda iken aynı anda Windpws + L tuşlarına basın ya da Ayarlar penceresine gidin.

■ Buradan Uygulamalar seçeneğine tıklayın. Sonrasında da sol üstte yer alan Varsayılan Uygulamalar seçeneğine tıklayın. Burada, müzik dinleme, E-posta gibi uygulamaların varsayılanlarının hangi programlar olduğunu görebileceksiniz.

■ Burada, dosya ilişkilendirme listesinin tamamını görmek için listeyi aşağı doğru kaydırın. Sonrasında, dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin butonuna tıklayın. Şimdi karşınızda çok uzun bir liste yer alacak. Buradan istediğiniz bir girdiye tıklayıp, dosya ilişkilendirme sıfırlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

■ Protokole göre varsayılan uygulamaları seçin butonuna tıklarsanız, FTP, mailto gibi URL protokollerini yönetebilirsiniz. Siz zaten dosya ilişkilendirme sorununu çözdüğünüz anda bu kısım genellikle siz müdahale etmeden, uygun şekilde değişecektir.

■ Dosya ilişkilendirme nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını sizlere verdik; ancak eğer bir sorun ile karşılaşırsanız Sıfırlama butonuna basarak Microsoft tarafından önerilen dosya ilişkilendirmesini kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.