MacBook Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Pek çok MacBook kullanıcısı, alınan son güncelleme ile birlikte MacBook çok ısınıyor şeklinde yakınmalarda bulunmaya başladı. MacBook ısınma sorununun yaşanmasının temelinde ise fanın sistem kontrolünde çalışması ve alınan son güncellemenin sonrasında eskisi kadar sık devreye girmemesi. Peki MacBook ısınma sorunu nasıl çözülür? Sizlere ilerleyen bölümlerde MacBook çok ısınıyor şeklindeki şikayetinizden kurtulmanın yollarını anlatacağız.

MacBook Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

MacBook, son almış olduğu MacOS High Sierra güncellemesi ile birlikte, eskisi kadar fan çalıştırmaz oldu. Aslında MacBook’un tasarlanması buna göre ayarlanmıştı: Yani kullanıcılar cihazlarına herhangi bir ayar yapmayacak ve cihaz yine de çalışmasını stabil olarak gerçekleştirecekti. Ancak güncelleme sonrasında bu düzen bozuldu.

Tidal, Slack, Chrome gibi bazı programlar sistemde çok fazla CPU kullanımı gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca işlemci ısınıyor ve bazen 70 derecelere kadar çıkabiliyor. Bu gibi zamanlarda MacBook çok ısınıyor diyoruz; ama yine de MacBook ısınma sorununu gidermek için fan çalışmıyor, devreye girmiyor. Bu durum ise işlemciye aşırı yük binmesine neden oluyor ki bu şu demek: cihaz kasıyor, yavaşlıyor. O halde MacBook ısınma sorunu nasıl çözülür sorusunun yanıtlarını uygulamak tamamı ile size kalıyor.

iStat isimli uygulama, MacOS işletim sisteminin yüklü olduğu MacBook gibi cihazlar için özel olarak geliştirilmiş durumda. Bu şu anlama geliyor: MacBook cihazınızın fanlarını iStat uygulaması ile kendiniz kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, iStat uygulamasını çalıştırmak ve fanın hangi rpm seviyesinde çalışacağını belrlemek. 4.500 rpm’de çalışan fan ile işlemci sıcaklığı ortalama 45 derece olur ve bunun ideal seviye olduğunu söyleyebiliriz. Eğer daha yüksek bir rpm derecesinde çalıştırırsanız, işlemci sıcaklığını 38 dereceye kadar da düşürebilirsiniz; ama bu durumda hem MacBook fanları çok ses çıkartacaktır, hem de fan ömrünün kısalması durumu söz konusu olur ki muhtemelen bunu yaşamak istemezsiniz.

■ MacBook ısınma sorununu çözmek için ilk olarak iStat uygulamasını yükleyin. ■ Sonrasında Menü çubuğunda yer alan Sensör’e, buradan da Fans’a erişim sağlayın.
■ Edit Fan Rules bölümüne gelin ve RPM değerini 4.500 olarak ayarlayın.
■ Yapmış olduğunuz bu ayara bir profil ismi belirleyip kaydedin.
■ Sonra yeniden Sensör ve oradan da Fans’a gelin.
■ Kaydetmiş olduğunuz profilin seçimini gerçekleştirin.

Artık MacBook çok ısınıyor gibi bir şikayetiniz kalmayacak; çünkü fanınız belirlemiş olduğunuz seviyede çalışacaktır. iStat’ın ücretli bir uygulama olduğunu ve deneme süresinin 14 gün olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.