Kesintisiz Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Günümüzde her ne kadar eskisinden daha az olsa da, sık sık elektrik kesintileri ile karşı karşıya kalıyoruz ve bu durum sonucunda hayattankopuyoruz. Çünkü bazılarımız için hayat sosyal medya; bazılarımız da işini bilgisayar üzerinden yürütüyor. Tam da bu noktada, eğer evinizde kesintisiz güç kaynağı, UPS varsa şanslısınız. Pek çok farklı çeşidi ve farklı cihazlar için hazırlanmış olan modelleri bulunsa da genellikle bilgisayarlarda, elektrik kesintisinin tolere edilmesi, voltaj dalgalanmaları… gibi durumlar için kesintisiz elektrik sunan kesintisiz güç kaynağı hakkında bilgileri sizlere ilerleyen bölümlerde anlatacağız. Kesintisiz güç kaynağı ne işe yarar? Kesintisiz güç kaynağı çeşitleri nelerdir? Kısaca gelin birlikte UPS’i tanıyalım.

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Elektrik kesintilerinde devreye girerek bilgisayarın kapanmasını önleyen, verileri kaydetmeniz için size izin veren ve elektrik kesintisi olduğunun uyarısını da sinyal ile belirten, voltaj düşmesi ve yükselmesi gibi şebeke dalgalanmalarında bilgisayarınızı koruyarak, gereksiz masraf etmenizi önleyen bir araç olarak, UPS kesintisiz güç kaynağını sizlere anlatabiliriz.

İçerisinde akü; ya da aküler bulunduran kesintisiz güç kaynağı, elektrikler kesik değilken bu aküleri şarj eder. Elektrik kesintisinde, söz konusu aküler devreye girer ve UPS gücünü akülerden alarak, bağlı bulunduğu cihaza aktarır. Söz konusu akü ne kadar büyük ise kesintisiz güç kaynağının cihazı çalışabilir durumda tutma süresi de o kadar uzun olacaktır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Çeşitleri

Kesintisiz güç kaynağı çeşitleri şu anda piyasada üç tanedir. Bunlardan her biri farklı amaçlar için, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Dilerseniz hemen her birini tek tek tanıyalım.

■ Online Kesintisiz Güç Kaynağı: Pek çok kurumsal firmada kullanılan ve fiyatı da diğerlerine göre daha pahalı olan online kesintisiz güç kaynağı, piyasada bilinen en iyi kesintisiz güç kaynağıdır. Kesintisiz şekilde, cihazların çalışmalarına devam etmelerini sağlamaya yönelik olarak hazırlanmıştır.

■ Offline Kesintisiz Güç Kaynağı: Çok fazla kullanılmayan kesintisiz güç kaynağı türü olan offline kesintisiz güç kaynağı, elektrik kesintisini hissetmediği gibi, regülasyon görevini de üstlenmemektedir. Çünkü cihazı direkt olarak elektrik prizine bağlı tutmaktadır. Kısacası, çok da işe yarar nitelikte değildir.

■ Line-İnteractive Kesintisiz Güç Kaynağı: Offline kesintisiz güç kaynağına güvenmeyen kullanıcılar, online kesintisiz güç kaynağını da pahalı olması dolayısı ile tercih edemediklerinden dolayı Line-İnteractive kesintisiz güç kaynağına yönelmektedirler. Regülasyon görevini üstlenmesinin yanında, yükü de cihaza direkt olarak vermediği için tercih edilmektedir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.