Kişisel Verileriniz Koruma Altında

Bir kaç gündür, hepimizin telefonuna ve E-posta adresine, Kişisel Verileriniz Koruma Altında şeklinde mesajlar firmalar tarafından iletilmekte. Peki nedir bu kişisel verileriniz koruma altında mesajı? Sizlere ilerleyen bölümlerde, kişisel verileriniz hakkında bilgilendirme mesajlarının ne anlama geldiğinden söz edeceğiz. Tam da en mesaj beklediğimiz zamanlarda, bir kişisel veriler hakkında bilgilendirme mesajı çok canımızı sıkabiliyor çünkü…

Kişisel Verileriniz Koruma Altında

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarih: 7 Nisan 2018. Kişisel verilerin korunması kanunu ile, hem kişisel verilerin işlenmesinde bireylerin özel hayatlarının gizliliği esas alınıyor; hem de pek çok temel hak ve özgürlüklerin korunması sağlanıyor. Ve gönderilen kısa mesaj ve E-postalarla, bu konuda sizlerin bilgi sahibi olması olanaklı hale getiriliyor.

Kişisel veriler hakkında bilgilendirme mesajları, tüm firmalar tarafından, çok kısa bir zaman içerisinde gönderildi. Pek çoğu aynı gün gönderilen kişisel verileriniz koruma altında mesajları neden aynı anda gönderildi derseniz, kişisel verileri koruma kanununun maddelerinden birine göz atmamız gerekiyor ki o madde şu şekilde:

Kişisel verilerin korunması kanununun yayınlanmasından önce işlenmiş olan kişisel verilerin, kanunun yayınlanma tarihinden itibaren en geç iki yıl içerisinde, kanun hükümlerine uygun olarak düzenlenmesi zorunludur.

Bu noktada şunu belirtebiliriz: 7 Nisan 2018, kişisel verileri koruma altına almak için firmaların sahip olduğu son tarihti. Gönderilen mesaj ile, bu kanuna uygun düzenlemeleri yaptıklarını müşterilerine bildirmiş oldular.

Kişisel verilerin korunması kanununa ilişkin olarak, yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalar, 5.000 – 100.000 TL arası idari para cezası ile cezalandırılacaklar. Verileri işleyen ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalar ise 1.000.000 TL para cezası ile cezalandırılacaklar.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.