Eski Android Telefonu Hızlandırma

Hepimizin eski Android telefonlar kullandığı dönemler olmuştur. Bazılarımız eski Android telefonlarımızı bozmuş, bazılarımız kırmış; bazılarımız da satmış olabiliriz. Ancak, eski Android telefonları satmak aslında çok karlı bir iş de değildir; genellikle yüksek miktarda bir kazanç elde edilmez. Elinizde kalan eski Android telefonları hızlandırmaya ne dersiniz? Size ilerleyen bölümlerde, eski Android telefonu hızlandırmaya yönelik önerilerde bulunacağız.

Eski Android Telefonu Hızlandırma

■ Kullanmadığınız, telefonunuzun içerisinde boşuna yer kaplayan uygulamaları silerek RAM ve işlemciden; aynı zamanda da dahili depolama alanından yararlanın. Bunun için Files Go uygulamasını cihazınıza yükleyebilirsiniz. Uygulamayı açın ve Kullanılmayan Uygulamaları Bul butonuna dokunun. Disk Usage uygulamasını kullanarak da, uygulamaları ya da dosyaları otomatik olarak değil de elle kaldırabilirsiniz. Ancak Disk Usage’yi sistem depolama alanında kullanmamaya özen göstermelisiniz. Yapmanız gereken şey, silmek istediğiniz uygulama ya da dosyanın yanındaki kutucuğa dokunmak, ardından da sağ üstte bulunan üç noktaya dokunup ordan Delete’ye dokunmaktır.

■ Eski Android telefonları hızlandırmaya yönelik olarak, düzgün çalışmayan uygulamaları bularak kapatın. Bunun için Ayarlara gidin ve Uygulamalar Ve Uyarılar’a ulaşın. Sonrasında Tüm X Uygulamayı Gör diyerek Sorun çıkardığını tahmin ettiğiniz uygulamaya dokunun. Burada İzinler’e gidip, tüm izinleri kontrol edin. Burada, Başlangıçta Çalıştır şeklinde bir izin yok ise uygulama telefonunuzu açtığınız anda çalışmaya başlamıyor demektir. Başlangıçta Çalıştır izni ne kadar az uygulamada bulunursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Ancak pek çok uygulamada da bu izni kaldırmanın mümkün olmadığını belirtelim. Startup Manager uygulamasının da bu işleme alternatif ve ücretsiz olduğunu belirtelim. Bu uygulama ile otomatik olarak başlangıçta çalışan uygulamaları size gösterir. Ve siz bunların arasından kullanmadıklarınızın bu izinlerini kapatabilirsiiz. Ancak sistem uygulamaları için bu işlemi uygulamamalısınız. Aksi halde telefonunuz çalışmazsa, yapabileceğiniz tek şey cihazı fabrika ayarlarına döndürmek olur.

■ Eski Android telefonların hızlanması adına, animasyonların da bu cihazlarda kapatılması gerekmektedir. Bunun için Geliştirici Seçeneklerini açın ve Drawing altında yer alan tüm seçenekleri devre dışı bırakın. Bununla birlikte, optimizasyona devam etmek adına, Geliştirici Seçenekleri altında yer alan Enable Hardware Accelerated Rendering etkinleştirin. Bu cihazı 2D çizime zorlar. Bu özellik sayesinde bazı eski Android telefonlar hızlanmaktadır. Ancak bu özellik bazen cihazınızın şarjını hızlı tüketebilir.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.