iPhone Açılmıyor Nasıl Açabilirim?

Telefonlarımız bazen öyle anlarda öyle hatalar veriyor ki, ya o anda ona çok ihtiyacımız oluyor ya da teknik servise gidecek zamanımız olmadığı bir anda, iPhone açılmıyor şeklinde bir problemimiz olabiliyor. iPhone açılmıyor nasıl açabilirim? iPhone ısındı ve kapandı, iPhone pili bitti açılmıyor… Peki iPhone açılmıyor şeklinde bir şikayetiniz varsa bunu nasıl çözebilirsiniz? Aslında ilk olarak sorunun nedenini bilmelisiniz; sonrasında çözüme odaklanabilirsiniz. İşte iPhone’nin açılmama nedenleri ve her neden için uygulanarak iPhone’i açabilecek çözümler.

iPhone Açılmıyor Nasıl Açabilirim?

■ iPhone Isındı Ve Kapandı: iPhone açılmıyor dediğinizde, telefonunuzun çok sıcak olduğunu hissedebileceğiniz gibi, ekranda buna ilişkin bir uyarı da görebilirsiniz. Bu gibi bir durumla daha çok, telefonunuzu sıcak bir yaz gününde, güneşin altına bıraktığınızda karşılaşırsınız. Telefonunuz bu durumdan zarar görmemek için, çok ısındığında sadece acil aramalara açık kalacak şekilde kendini kapatmaya ayarlıdır. Peki siz bu sorunu nasıl çözersiniz? iPhone’unuzu serin ve kuru bir yere bırakarak soğumasını beklemelisiniz. Eğer, çabuk soğuması için buzdolabına; ya da klimanın karşısına koyarsanız, telefonunuzun içerisinde nem oluşabilir ve bu, iPhone’unuzda kalıcı hasarın ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Bu nedenle biraz beklemeyi göze almalısınız.

■ iPhone Pili Bitti Açılmıyor: Eğer telefonu çok sık kullanıyorsanız zaten şarj yüzdesini görebilirsiniz. Bittiğini anlamanız zor olmayacaktır. Ancak bazen Lightning Kablosunu Takın şeklinde bir uyarı ile de karşılaşabilirsiniz. Pil büyüklüğü düşük olan iPhone’ler genellikle zaten şarjı çabuk biten telefonlardır. Ancak siz yine de, ilk aklınıza gelen şey pilin bitmiş olması olsa da, telefonu şarja takmadan önce soğumasını bekleyin. Ardından şarj kablosunu takın. Bu esnada boş pil simgesi görülecek, kabloyu takmanızı belirten uyarı kaybolacaktır. Ancak yine de telefonunuz hemen açılmayabilir. Açıldığı zamanlar olabilse de, bazen uzun süre beklemeniz gerekebilir. Siz en iyisi telefonunuzun şarjsız kalmamasına dikkat edin.

Bazen, iPhone açılmıyor dediğiniz noktada, şarj bitmiş de olsa kabloyu takarsınız; ama hala kabloyu takmanızı belirten uyarı ekrandan kaybolmaz. Dolayısı ile telefonunuz da açılmaz. Bu gibi bir durumda sorun adaptörünüzdedir. Yani, hem iPhone pili bitmştir; hem de pili dolduracak olan adaptör sorunludur. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz? Her şeyin öncesinde zaten iPhone USB şarj kablosu kaliteli ve hasar görmemiş olmalı. Bunun sonrasında da, adaptörünüzde arıza olmadığından emin olmalısınız. İlk olarak farklı kablolar, sonrasında da farklı bir adaptör deneyin. Hasarlı kabloyu atın.

■ iPhone Elma Logosunda Takılı Kalırsa: iPhone açılmıyor, ekranda Apple logosu ve ile birlikte, devam etmeyen bir ilerleme çubuğu ekranda görülüyorsa, iPhone’unuz açılışta takılıyor demektir. Peki bu durumda ne yapmalısınız? İlk olarak cihazınızı sıfırlamayı deneyin. Bu işlemi cihazınızın modeline göre yapmanız gerekmektedir. Ancak ilk adım budur. Kesinlikle sorunu çözeceğini söyleyemeyiz. Çünkü iPhone elma logosunda takılı kalırsa, sorunun çok daha ciddi nedenleri de var olabilir. Peki başka ne yapabilirsiniz? iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayıp, ilk olarak iTunes’i son sürüme güncelleyin. Sonra da telefonunuzun yedeğini alın. Bunun için Summery seçeneğine tıklayıp Back Up Now’a gidin ve yedek alma işleminin tamamlanmasını bekleyin. Ardından Update tıklayarak, iPhone’unuzun son iOS sürümüne güncellenmesini deneyin. Ancak eğer zaten en son iOS sürümünü kullanıyorsanız, bu noktada da Restore’ye tıklamanız gerekiyor. Böylece önceki bir sağlam yedeği telefonunuza yükleyebilirsiniz. Eğer bütün bunların hiç biri gerçekleşmiyorsa iPhone’unuzu kurtarma moduna almanız gerekiyor demektir. Bu işlemi telefonunuzun modeline göre yapmalısınız. Sonrasında Restore’ye tıklayarak eski bir yedeği telefonunuza yükleyebilirsiniz. Ancak bu işlem ile birlikte, almadığınız tüm yedekleriniz kaybolacaktır. Ama başka şansınız kalmamıştır. Bu nedenle sık sık yedek alınması önerilir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.