Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, gerek makale yazarları, gerek reklam verenlerin hiç yabancı olmadığı bir kavram. Her birimiz işimiz için farklı bir anahtar kelime seçimi yapıyoruz. Derler ya, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır ve bu bizim işimiz için de kelimenin tam anlamı ile geçerli. Peki genel olarak, anahtar kelime nedir ve anahtar kelime nasıl bulunur sorularının doğru yanıtlarını biliyor muyuz? Eğer sürekli bu işlerle ilgileniyorsanız, makale yazarlarınız varsa ve onlar için anahtar kelime seçimi yapıyorsanız; ya da reklam veriyor ve işinizin ilerlemesi için para harcıyorsanız anahtar kelime ile ilgili her bilgi sizin için çok önemli. İşte o bilgiler…

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, bir makalenin, bir metnin kilit noktasıdır. Anahtar kelimesine baktığınız bir metin ya da makale içerisinde ne anlatıldığını tahmin edebiliyor olmanız gerekir. Bir metin içerisinde bir tane anahtar kelime kullanılabildiği gibi, birden fazla anahtar kelimenin kullanıldığı metinler de bulunmaktadır. Bit metin için ideal anahtar kelime sayısının üç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak metin uzadıkça, anahtar kelime sayısı da artış gösterebilir.

Günümüzde takipçilerimiz, Google, Yandex gibi arama motorlarını kullanmak konusunda çok başarılılar. Bir konu ile ilgili arama yaparken, o konunun anahtar kelimelerini yazıyorlar. Arama motorları da kullanıcıların karşısına, o anahtar kelimelerin içerisinde bulunduğu makaleleri, kendi belirlemiş olduğu bir sıraya göre çıkartıyor. Eğer arama motorlarında, kullanıcılara hitap etmek ve yazdığınız makalelere ilginin odaklanmasını istiyorsanız, doğru anahtar kelimeleri makalelerinizde geçirmelisiniz. Sonrasında da arama motorunda yükselme tekniklerini bilir ve uygularsanız, kullanıcılara daha kolay ulaşabilir ve hitinizi arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime seçimi yapmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Google’nin kendi anahtar kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte farklı pek çok ücretsiz ve ücretli anahtar kelime planlayıcıları bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birini seçerek, yazacağınız makalenin ana hatlarını belirleyen anahtar kelimeleri yazar ve sonrasında arama hacmi en yüksek olanı ya da olanları belirlersiniz. Bu anahtar kelimelerden birini başlık içerisinde de kullanır, diğerlerini de makale içerisinde kullanarak kullanıcılarınıza hitap edebilir, sitenizin hitini arttırabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.