Yazın Telefonun Isınması Nasıl Engellenir?

Yazın telefonun ısınması, hepimizin başına gelen ve bununla birlikte cihazın bozulmasına neden olan bir durumdur. Sadece telefon değil, tablet ve bilgisayarlar için de söz konusu olan bozulmalar özellikle yaz aylarında ve güneşe direkt olarak maruz kalan cihazlarda söz konusu olmaktadır. Alınan bilgilere göre, telefonların anakartları en çok yaz aylarında bozulmaktadır. Peki yazın telefonun ısınması nasıl engellenir? Yazın telefonun ısınmaması için neler yapmak gerekir?

Yazın Telefonun Isınmaması İçin Neler Yapmak Gerekir?
Yazın Telefonun Isınması Nasıl Engellenir?

■ Yazın telefonun ısınması, hem ana kartın bozulmasına, hem de telefonun pilinin şişerek bozulmasına neden olur. Eğer, telefonum kendi kendine kapanıyor, telefonum yavaşladı, telefonumda donmalar oluyor… gibi şikayetleriniz varsa, bu sorunların nedeninin yaz aylarının aşırı sıcakları olma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer telefonunuzda korunaklı bir kılıf kullanıyorsanız, ısınan cihazın sonrasında kendini soğutması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kılıfı telefonunuzdan çıkartmalısınız. Rengarenk kılıfların, telefonunuzda çok güzel durduğunu ve pek çok tehlikeye karşı da telefonunuzu koruduğunu kabul ediyoruz. Ama yazın telefonun ısınması durumunda kılıflar yarardan çok zarara neden olacaktır.

■ Yazın telefonun ısınması nasıl engellenir sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, kullanılmayan, gereksiz uygulamaların telefondan silinmesinin gerekliliğidir. Söz konusu bu gereksiz uygulamalar, telefonunuza gereksiz yük binmesine neden olurlar ve dolayısı ile yazın telefonun ısınmasına ek olarak farklı bir yük faktörü ile karşılaşmış olursunuz. Gereksiz uygulamalarınızı bu nedenle, telefonunuzun Ayarlar -> Uygulamalar bölümünden bulun ve üzerine dokunarak Kaldır’ın. Böylece cihazınız, yaz aylarında biraz da olsa nefes alacaktır.

■ Yazın telefonun ısınmaması için neler yapmak gerekir sorusunun son yanıtı ise cihazınızda mutlaka orjinal pil, şarj adaptörü ve kulaklık kullanmanızın gerekliliğidir. Sadece yazın telefonun ısınması değil, telefonunuzun patlamasına dahi neden olan ilk sıradaki unsur, orjinal olmayan pillerdir. Bunu, hangi şartlarda üretildiği ve kalitesinin ne olduğu bilinmeyen şarj adaptörleri takip etmektedir. Öyle ki, şarj adaptörlerinin orjinal olmaması, yangınlara dahi sebebiyet verebilmektedr. Bununla birlikte, orjinal olmayan kulaklıklar ile oto şarj aparatları da telefonunuza zarar vermeleri gerekçesi ile uzak durulması gereken parçalar arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.