Yeni Telefona Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknoloji her geçen gün daha çok gelişiyor. Ve bu durum bizi, sürekli yenilenmeye teşvik ediyor. Tam da bu noktada, gelsin yeni telefonlar, yeni bilgisayarlar, tabletler… Yeni telefona geçiş oldukça keyifli, daha modern, daha teknolojik, daha yeni oluyoruz… Ancak yeni telefona geçerken dikkat edilmesi gerekenleri kesinlikle göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Aksi halde, eski telefonu da elimizden çıkartmışsak bir takım problemlerin bizi bulması kaçınılmaz oluyor. O halde sorumuz: Yeni telefona geçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Yeni Telefona Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Günümüzde hemen hemen her hesaba giriş için iki adımlı doğrulama sistemini kullanıyor ve bunu güvenlik için yapıyoruz. Eğer iki adımlı doğrulama sistemini SMS’ler aracılığı ile kullanıyorsanız, telefon numaranızı değil, telefonunuzu değiştireceğiniz için sorun yok. Ancak farklı bir iki adımlı doğrulama sistemi kullanıyorsanız mutlaka yedeğini almalısınız.

■ Sohbet geçmişinizi de almayı unutmamalısınız, ama hangi sohbet geçmişi? WhatsApp, Messenger, Twitter, İnstagram, SMS, Skype… Bunların bazıları, sistemde kaydedildiği için, yeni telefonda oturum açtığınız anda karşınıza otomatik olarak çıkar. Ancak bazılarını, örneğin WhatsApp; ya da SMS mesajlarını yedeklemeniz gerekir. WhatsApp’ın kendi yedeklemesi mevcuttur. Ancak SMS’leri uygulamalar ile yedeklemelisiniz. Bununla birlikte, varsa farklı sohbet uygulamalarınız, onları da araştırıp, yeni telefona geçişi sonrasında gerçekleştirmelisiniz.

■ Kullanmakta olduğunuz web tarayıcınızı da yedekleyin. Parolalarınızı, gezinti geçmişinizi… Aksi halde, Beni Hatırla kutucuğunu işaretleyerek girdiğiniz yerlere, muhtemelen unutmuş olduğunuz şifrelerinizle giriş yapmanız çok uğraştırıcı olacaktır. Takip etmek adına sık kullanılanlara aldığınız yerlere de ulaşma sıkıntısı yaşarsınız.

■ Yeni telefona geçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de dosyalarınızın yedekleri. Son dönemlerde artık hepimiz dosyalarımızı çevrimiçi hizmetlerde, örneğin Blut’ta saklıyoruz. Peki ya unuttuklarınız? Örneğin aldığınız ekran görüntüleri, fitness günlükleri ve daha fazlası? Mutlaka bir dosya yöneticisi kullanarak, yeni telefona geçiş öncesinde dosyalarınızı gözden geçirin.

■ Akıllı telefonundan oyun oynayan kişi sayısı da hiç azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle, oyunlarınızda, özellikle de ileri seviyeye geldiyseniz, yeni telefonda kaldığınız yerden nasıl başlayacağınızı araştırın. Aksi halde her şeye yeniden başlamanız gerekebilir. Bunu, oyunun destek sayfasından araştırabilirsiniz.

■ Yeni telefona geçiş öncesinde, telefonunuzda kullandığınız uygulamaları dolaşın. Bazı ücretli uygulamaların destek verdiği cihaz sayısı kısıtlıdır. Bu nedenle eski telefonunuzdaki uygulamaları iptal edin ki yeni telefonda sorun yaşamayın. Uygulama içi iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz elbette; ama bunu yapabilmek için bazen, mutlaka eski telefonunuz gerekir.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.