Cpanelde Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Günümüzün Web alanında en çok kullanılan kontrol paneli Cpanel olup, ücretlidir. Bunu ücretsiz olması dolayısı ile Plesk takip etmektedir. Biz sizlere Cpanelde veritabanı oluşturma bilgilerinden adım adım söz edeceğiz. Çünkü zaman zaman, kullandığımızdan farklı kontrol paneli kullanmak durumunda kalabiliyor ve sonrasında da sıkıntı yaşıyor, neyi nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Ya da bu işlere yeni yeni de merak sarmış olabiliriz. Peki Cpanelde veritabanı nasıl oluşturulur? Cpanelde veritabanı oluşturma resimli olarak şu şekildedir:

Cpanelde Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Cpanelde veritabanı oluşturmak için ilk olarak Cpanel’e http://siteadresi.com:2082 şeklinde ulaşıp, host firmanızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlayın.

Sonrasında, resimde de görmüş olduğunuz gibi MYSQL Veritabanları’na tıklayın.

Cpanelde veritabanı oluşturma resimli anlatımda da görmüş olduğunuz gibi, fırça ile boyamış olduğumuz yerin yan tarafına veritabanı adınızı yazın. Sonrasında da Veritabanı Oluştur’a tıklayın.

Sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfadan geri dönün ve bu sefer sayfayı biraz aşağı indirerek Veritabanı kullanıcı adınızı ve şifrenizi oluşturun. Ve altta yer alan Kullanıcı Oluştur’a tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkan sayfadan yine geri dönün.

Sayfayı yine aşağı çekin ve Cpanelde veritabanı oluşturma resimli anlatımında da görmüş olduğunuz kısımdan Ekle’ye tıklayın.

Son aşamada, Tüm Ayrıcalıklar kutucuğunu işaretleyin ve en altta yer alan Değişiklikleri Uygula butonuna tıklayın. Böylece, başarılı olarak, Cpanelde veritabanı nasıl oluşturulur sorusunun yanıtını uygulamayı tamamlamış olacaksınız.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.