Google News Kaydı İçin Gerekenler

Google News, haber sitelerinin kendilerine Google arama motoru içerisinde daha iyi bir yer bulmaları için kaydolmaları gereken bir Google servisidir. Google News nedir sorusunun yanıtını basit bir şekilde böylece vermiş olsak da, Google News kayıt işleminin çok da kolay olmadığını belirtmemiz gerekir. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde Google News kaydı için gerekenlerden kısaca söz edeceğiz. Google News kayıt işlemini başarı ile tamamlamış olan bir haber sitesi, Google’nin eleme süzgecinden başarı ile geçmiş demektir. Bu nedenle de güvenilir olduğu kabul edilir. Böylece daha fazla ziyaretçi sayısı, daha üst sıralarda görünür olmak ve site trafiğinde artışlar söz konusu olacaktır. O halde hemen Google News kaydı için gerekenlere bakalım.

Google News Kaydı İçin Gerekenler

■ Haber sitesi olarak Google News’e göndereceğiniz adres içerisinde bulunan içeriklerin özgün olması ve anlaşılabilir bir dil ve dil bilgisi kurallarına uygun olması önemlidir.

■ Haber sitesi içerisinde bulunan içerikler güncel olmalı, olayları ve istatistikleri zamanında aktarmalıdır. Haber sitesi içerisinde şu içerikler yer almaz:
– Hisse senedi verileri ve hava durumu tahmini gibi bilgilendirici içerikler
– İş ilanları ve gayrimenkul ilanları
– Tavsiye niteliğinde içerikler
– Nedir, nasıl olur, nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını barındıran içerikler

Google News içeriklerinde genel olarak şu kurallar bulunmalıdır:
– Özgün içerikler kullanın. İçeriklerinizde mutlaka yazarın adı ve yazının tarihi yer alsın. Bununla birlikte, farklı kaynaklardan almış olduğunuz makaleleri belirtin; robots.txt dosyası içerisinde, söz konusu toplama makalelere erişim engeli koyun.
– Şeffaf Olun: Haber sitesinde bulunan yazarlar için yazar biyografilerinin bulunduğu sayfalar oluşturun. Kullanıcılar, yazarların e-posta, posta adreslerinin ve telefon numaralarının yazılı bulunduğu haber sitelerini daha güvenilir bulmaktalar.
– Yanıltıcı Olmayın: Haber sitesinin sahibi, amacı, merkezi… gibi bilgileri kullanıcılara yanlış nakletmeyin. Bulunduğunuz ülke, şehir, uyguladığınız faaliyetler, amaçlarınız… gibi konularda okuyucularınızı yanıltmayın.
– Reklamlara Sınır Koyun: Haber sitesi içerisinde bulunan reklamların ve ücretli tanıtım yazılarının sayısını bir noktaya kadar tutup, sonrasında sınırlamaya dikkat edin.

■ Web Yöneticisi Kalite Yönergelerine uymalısınız. Aksi halde Google News’ten, makaleleriniz ya da bir zaman sonra siteniz komple kaldırılabilir. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, Google News demek kullanıcılar için güvenilirlik anlamına gelmektedir. Bu nedenle de almış oldukları sorumluluğu üstlenir, kurallara uymayanları elerler.

■ Diğer kullanıcılar, Google’nin gözünden kaçmış ancak sizin yapmış olduğunuz bir yanlışı Google spam olarak rapor ederlerse, Google News içerisinden kaldırılma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu nedenle Google News kaydı için gerekenleri çok dikkatli şekilde uygulamanız ve sonrasında da kurallara uymanız gerektiğini unutmamalısınız.

Google News kayıt için site içerisinde sadece haberlerin bulunmasına dikkat edin. Pazarlama amaçlı makale paylaşmak, tanıtım yazısı yayınlamak, reklamlara çok yer vermek gibi durumlarda bu içerikleri Google News’ten muaf tutun. Aksi halde Google News’ten kaldırılmanız söz konusu olabilir.

■ Sitenizin hızlı açılıyor olması, mobil uyumlu olması, kullanıcıları kandırmaması ve URL yönlendirmelerinden kaçınması gerekmektedir. Bu öncelikli detayları kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

■ Google News kaydı için gerekenlerden bir diğeri de, makale URL’lerinin benzersiz ve kalıcı olması gerektiğidir.

■ Bu madde zorunlu olmamakla birlikte, Google News kayıt işlemini tamamladıktan sonra Search Console hesabı oluşturarak, Google Haberler Site Haritası göndermeniz Google tarafından önerilmektedir.

■ Artık Google News kayıt için başvuruda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.