Google News Nedir?

Google News’i hepimiz biraz duymuşuzdur. Hatta her birimizin de herhangi bir site için Google News kayıt işlemini denemek istediği olmuştur. Ancak aslında Google News haber siteleri için kullanılmakta olup, Google News kayıt için gerekenler bulunmaktadır. Bu bilgilere sahip olmadan, tabiri caizse balıklama atlamak, olumlu sonuç getirmeyecektir. İsterseniz en baştan başlayalım: Google News nedir? İlk olarak bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Google News Nedir?

Bir Google servisi olarak düşünebileceğimiz Google News, aslında Google arama motorunun bir alt kategorisi gibi de düşünülebilmektedir. Şöyle ki: Google News kayıt işlemini gerçekleştiren binlerce haber sitesinden haberleri toplayan Google, arama yapan kullanıcıların isteklerine göre, onların karşısına doğru sonuçlar çıkartma işlevini yerine getirmektedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir: Google News kayıt işlemini yaptığımızda, yazdığımız her haber, hemen kullanıcıların karşısına çıkmaz. Google her alanda olduğu gibi Google News’te de belirli bazı algoritma ve filtreler kullanır. Ama şu gerçek ki, Google News kayıt yaptıran ve yaptırmayan haber siteleri arasında büyük uçurumlar söz konusudur. Kayıt yaptırabilmek gerçekten önemlidir.

Gelelim en can alıcı noktaya: Google News’e nasıl ulaşabiliriz? Yapmanız gereken tek şey şu: Google üzerinde aramanızı yapıp, sonrasında çıkan sonuçlar arasında en üste bakın. Orada Tüm, Görseller, Videolar, Haberler… gibi başlıklar göreceksiniz. Haberler’e tıkladığınızda, Google News’e ulaşmış olacaksınız. Sonrasında da filtreler uygulamanız halinde, aramış olduğunuz sonuçlara çok kısa zaman içerisinde ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Filtreler için şu şekildedir:

– Google sizin için önerir
– Dünya haberleri
– Endüstri haberleri
– Editörün seçtikleri
– Hava durumu
– En popüler haberler
– Siyaset, magazin, spor gibi özel filtreler
– Türkiye haberleri

Google News önemlidir; çünkü bir haber portalınız varsa, tanıtımını daha kolay yapabilir ve haber sitenizin insanlar tarafından bilinirliğini arttırabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin trafiği artış gösterir.

İnsanlar, Google News’e güvenmeleri; çünkü Google’a güvenmeleri dolayısı ile burada gördükleri haberlere de güvenirler. Dolayısı ile güvenilirliğinizi, Google News kayıt işlemini gerçekleştirerek arttırabilirsiniz.

Olayın bir de kazanç yanı var ki, bir makaleyi Google News kayıtlı bir sitede yayınlatmak ile kayıtlı olmayan bir sitede yayınlatmak arasında fiyat açısından büyük fark vardır. Google News kaydı, sitenin değerini ve fiyatını arttırır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.