İyi Bir Yemek Sitesi Nasıl Olmalı?

İyi bir yemek sitesi nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Yemek sitesi nasıl yapılır ve yemek sitesi nasıl açılır sorularına daha önce yanıt vermiştik. Ancak önemli olan bir yemek sitesi açmak değil; açılan yemek sitesini rakiplerinden daha iyi bir şekilde çalıştırmak. Çünkü günümüzde belki de rekabetin en yüksek olduğu alanlar arasında yer alıyor yemek sitesi. Bu nedenle de, iyi bir yemek sitesi nasıl olmalı sorusunun yanıtları arasında belki de ilk sırada yer alıyor özgün olmak, herkesten farklı ve samimi olmak. Peki ya yemek sitesinde başka neler olmalı?

İyi Bir Yemek Sitesi Nasıl Olmalı?

■ Yemek sitesi nasıl açılır sorusunun yanıtlarının da öncesinde, iyi bir yemek sitesi yapmak için sizin yemek yapmaya ve mutfak dünyasına ilginizin olması gerekiyor. Ancak bu şekilde içerik üretmekte sorun yaşamamanız durumu söz konusu oluyor. Özellikle farklı lezzetler denemeyi ve farklı yemekler hazırlamayı seviyorsanız, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

■ Bir alana yönelirseniz daha başarılı olursunuz. Örneğin sadece çorba tariflerine, sadece kek tariflerine yönelirseniz; kendi pratik yöntemlerinizi samimi ve herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatırsanız, insanlar sizin hazırlamış olduğunuz yemek sitesini daha çok tercih eder. Bunu bir arkası yarın olarak düşünebilirsiniz. Kendi takipçilerinizi oluşturursanız, her gün, ne yaptığınızı merak ettikleri için sitenize gelirler.

■ Yemek sitesi nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da, kolay ve pratik tarifler hazırlamak. Artık bizler, annelerimiz gibi oturup saatlerce içli köfte yapmıyor ya da mantı dökmüyoruz. İçli köfte yaptığımızda da limon sıkacağını kullanıyoruz mesela… Yani nerde pratiklik, orda kadınlar diye düşünebilirsiniz. Kolay yapılabilecek yemek tariflerini aktarırsanız, aynı kişilerin yemek sitesini her gün ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

■ İyi bir yemek sitesi nasıl olmalı sorusunun yanıtları arasında görseller de yer almaktadır. Yapmakta olduğunuz yemeklerin yapılış aşamalarını akıllı telefonunuzla resmedin ya da videolarını çekin. Eğer bunu yapamıyorsanız bile bir kaç genel resmi yemek sitesinde her bir konu içerisinde kullanın. Görseller yemek sitelerinde büyük bir öneme sahiptir.

■ Yemek sitesine video koyacaksanız, kullandığınız videoların uzunluğunun ortalama olmasına ve bu videoların içerisindeki ifadelerinizin sıkıcı olmamasına dikkat edin. Bu şekilde daha sadık takipçilerinizin olacağını söyleyebiliriz.

■ Yemek sitesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını verirken de, sitenize bir tema eklemeniz gerekeceğinden söz etmiştik. Bu tema olabildiğince sade, yemek tariflerini ön plana çıkartır nitelikte ve yazılarının okunabilirliği yüksek olmalı. Arka plan rengi krem olan, kitap yazısı ya da gazete yazısı gibi yazıların bulunduğu sitelerde insanların daha uzun süre zaman geçirdiğini unutmayın.

■ Yemek sitesini tanıtabilmek ve daha geniş kitlelere hitap edebilmek için sosyal medya hesapları oluşturun. Facebook, Twitter, İnstagram, YouTube, Google+ gibi hesaplarda her tarifinizi paylaşın.

■ İyi bir yemek sitesi nasıl olmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, aslında tüm siteler için gerekli olan SEO bilgilerine sahip olmanın gerekliliğidir. SEO’su, yani arama motoru optimizasyonu iyi yapılmış bir sitede, aramalarla insanların sizin sitenize gelmesi çok daha kolay olacaktır. Ve zaten taşıma suyla değirmen dönmez. İnsanları davet ederek değil, arama motorlarından çekerek yemek sitesini yükseltebilirsiniz.

■ Rekabetin yüksek olduğu yemek sitesi alanında rakiplerinizle iletişimde olun. İçlerinde en popüler olanların başarıyı nasıl elde ettiklerini görmek için onları takip edin; her adımlarını izleyin.

■ Kopyala yapıştır şeklinde yemek tariflerine yemek sitesi içerisinde yer vermeyin. İçerikleriniz mutlaka özgün olmalıdır. Yoksa rakiplerinizin arasından bir adım daha öne çıkamazsınız.

■ Yemek sitesine kaç kişinin girdiğini takip edin. En çok insanın hangi tarifinizi ziyaret ettiğini de gözlemleyin. Yeni tariflerinizi ona göre hazırlayın.

■ AdSense’nin en iyi reklam platformu olduğunu ve güvenilirliğini hepimiz biliyoruz. Ancak yemek sitesini AdSense reklamları ile doldurmak yerine, markalardan alacağınız teklifleri değerlendirin. Yemek sektöründe olduğunuz için alacağınız reklam teklifleri zaten umduğunuzdan çok daha fazla olacaktır.

■ Yemek sitesi nasıl açılır konusunda da belirtmiş olduğumuz gibi, bir yemek sitesi için domain çok önemli. Arama motorlarında bulunabilir, akılda kalıcı, içerisinde yemek tariflerinin olduğu bilinen domainler tercih sebebi. Bu noktada domain seçimini dikkatli yapın.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.