Yeni Site Nasıl Yükselir?

Eğer bir web siteniz varsa ve o siteyi kendiniz oluşturmuşsanız ki wordpress gibi hazır siteleri kurmak zaten çok da zor değil, o halde sizin webmaster olduğunuzu söyleyebiliriz. Ama şimdi gerçekten webmaster olan arkadaşlarımız bu noktada bize kızarlar: Herkes webmaster olmuş gibi serzenişlerde bulunabilirler; aslında öyle değil, iyi bir webmaster ile wordpress kuran ve ben webmasterim diyen kişiler arasında zaten çok büyük fark vardır ve bu tartışılmaz. Ama bu işi ucundan biraz biliyorsak, biraz bakarak ve araştırarak biz de bilgilerimize bilgi katabilir; en azından kendimizi kurtarabiliriz. Peki neler öğrenmek istersiniz? Örneğin yeni site nasıl yükselir? Hepimiz bunu merak ediyoruz. Basit SEO tekniklerini ve SEO yapmanın inceliklerini öğrenmek istiyoruz. Tam da bu noktada biz size yardımcı olmak istedik.

Yeni Site Nasıl Yükselir?

Yeni bir site kurduğunuzda, içerik girer girer; ama trafiğin artmadığını görünce biraz üzülür; bir müddet sonra da pes eder insan. Aslında yeni sitede trafiğin hemen; hem de hiç bir şey yapmadan artmaması zaten sorun değildir. Önemli olan, uzun zamandan beri ilgilendiğiniz, üzerinde çalıştığınız sitenin trafiğinin artmamasıdır. Sorun olarak bunu değerlendirebilirsiniz.

Bazı kişiler aceleci davranır ve SEO paketleri satın alarak sıralamada yükselmeye çalışırlar. Ama bunun riski yok değildir. Öncelikle şunu belirtelim: rekabeti yüksek bir alanda SEO paketi satın almak isterseniz, ödemeniz gereken rakam buna göre yüksek olacaktır. Ve size hemen sonuç alamayacağınız belirtilir. Siz sonuç almadığınızı göre göre, SEO paketine aylık ödeme yapmaya devam edersiniz. Bu nedenle, ödediğiniz miktarı az tutmak isteyebilirsiniz. Bu noktada dikkat! Yanlış ellerde, yanlış uygulamalar kullanılarak yapılan SEO, sitenize uzun vadede zarar verebilir… Hem de bir sürü masraf ettiğiniz, umut bağladığınız site…

Neden başlangıçta basit SEO tekniklerini kullanarak kendi SEO çalışmanızı kendiniz yapmayı denemiyorsunuz? Böylece SEO yapmanın inceliklerini öğrenmiş olacağınız gibi, maddi anlamda da zorlanmamış olursunuz. Ve biraz sonra size vereceğimiz önerilerin, siteniz üzerinde uzun vadede bir olumsuz dönüşü de olmayacaktır. Neler yapabileceğinizi merak etmeye başladınız değil mi? O halde bir kere daha soralım: Yeni site nasıl yükselir? Ve hemen basit SEO tekniklerini vermeye başlayalım.

■ SEO Türkçe Arama Motoru Optimizasyonu olarak belirtilebilir. Arama motorundan kastımız ise genellikle bu işte zirveye yerleşmiş olan Google’dir. Google anahtar kelimelere önem verir; ama içeriklerde; yani site içerisinde yayınlanan makalelerde, anahtar kelimeyi kaliteli şekilde geçirmek gerekmektedir. Sürekli kelime tekrarları yapmak okuyucuyu sıkar. Google, yapmış olduğunuz çalışmanın, sadece kendisi üzerinde yükselmek için olduğunu ve sitenizin okuyucu dostu olmadığını anlarsa sizi zaten sevmez. Bu nedenle mutlaka kaliteli içerikler oluşturun. Anahtar kelimeleri de yerine göre, makaleler içerisinde geçirin.

■ SEO araçlarını kullanın. Bunun için wordpress’te kullanmak üzere hazırlanmış eklentiler bulunmaktadır. İnternet üzerinde farklı araçlar da yer almaktadır, örneğin hangi anahtar kelimeler üzerinde çalışmanız gerektiğini planlayabilirsiniz. Ve kendisi için çalışmakta olduğunuz Google de size SEO araçları sunar. Bu araçlar sitenizin şu anki durumunu size aktarır ve yapmanız gereken optimizasyonlardan da söz eder. Belirtilen şeyleri yerine getirirseniz, Google’nin istediği gibi bir site yapmış olursunuz, o da sizi sever.

■ Son zamanlarda çok sık tartışılan bir konudur: anahtar kelime kullanma; yani, etiket kullanmanızı pek önermez bu işlerle uğraşanlar. Etiket kullanırsanız, arama motorunun konuyu sadece o kelimelerle sınırlı göreceğini savunurlar. Ama meta tanımlama etiketi; yani Description, arama motoru sonuçlarında gösterilmektedir. Bu nedenle kullanmanız önerilir. Eğer wordpress’te All İn Seo Pack gibi bir eklenti kullanıyorsanız, makalenin en altında, description yazacağınız yeri görebilirsiniz. Burada etkili şekilde, 160 karaktere sığdırarak ve doğru yazım ile konunuzu tanıtmanız gerekmektedir.

■ Sitenize ne sıklıkla içerik girdiğiniz de önemli. Haftada bir kere, ve jenerik konular hakkında hazırlamış ve yayınlamış olduğunuz içeriklerle, SEO yapmanın inceliklerini uygulasanız dahi amacınıza ulaşamazsınız. Haftada en az bir kaç içerik girer ve içerik konularınızı da uzmanlık gerektiren alanlardan yana seçerseniz, arama motoru sizin hazırlamış olduğunuz içeriği daha çabuk görür ve sizi üst sıralara taşıyarak kullanıcı trafiğinizi arttırır. Düzenli içerik girme kuralına uyun.

■ Site tasarımınızın responsive olmasına dikkat edin. Günümüzde hazırlanan temalar genellikle bu yönde; ama siz yine de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü site trafiğinin bazen %85’i mobilden oluşmaktadır. Responsive tasarım sitenizi her ekran çözünürlüğünde düzgün gösterir. Kullanıcılar böylece sitenizde sorun yaşamaz ve arama motoru bunu anlayarak sitenize daha çok insan gönderir. Biz de zaten yeni site nasıl yükselir sorusunun yanıtlarını arıyorduk.

■ Basit SEO tekniklerinden bir tanesi de Google Webmaster Tools’u yani, web yöneticisi araçlarını kullanmaktır. Bunun için ilk olarak, sitenin size ait olduğunu doğrulamanız gerekir. Bunu, meta etiketine, Google tarafından verilen kodu ekleyerek ya da FTP alanınıza, size ait hazırlanmış olan HTML dosyasını ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında, siteniz ile ilgili karşılaşılan tüm sorunlar sizin kayıtlı mail adresinize Google tarafından gönderilecektir.

■ Son olarak, URL’lerinizi doğru oluşturun. WordPress kullanıyorsanız bunu Ayarlar kısmından gerçekleştirebilirsiniz. Hedefiniz kullanıcıların sayfanızı kolay hatırlamaları yönünde olsun. Bu anlamda genellikle konu başlıklarının URL’de yer alması tekniği kullanılmaktadır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.