İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi nedir, işletim sisteminin görevleri nelerdir gibi sorular hakkında merak ettiğiniz kapsamlı bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Kullanmakta olduğumuz cep telefonları, bilgisayarlar, hatta sosyal medya hesaplarınızı takip ettiğiniz adreslerin tamamı bir işletim sistemi ile çalıştırılıyor. Bu nedenle işletim sistemini yakından tanımalı ve hakkında bilgi sahibi olarak, gerek kendimiz için doğru olanı seçmeli, gerekse de kullanımını doğru gerçekleştirmeliyiz. Bu sayede çalışma verimimiz artacaktır.

Elde bulunan verileri içerisine yüklenmiş olan programlar sayesinde, kullandığı matematiksel işlemlerle işleyen, işlediği verilerden sonuç çıkartan, sonrasında saklayarak, ardından da geri veren cihazlara genel olarak bilgisayar adı verilmektedir. Bilgisayarın kullanılabilmesi için gereksinim duyulan dört temal etken vardır: kullanıcı, yazılım, donanım ve programlar olarak bu etkenleri sıralayabiliriz. Bilgisayarı kullanan kişiler kullanıcı, bilgisayar parçaları donanım, bilgisayarın çalışması ve işlemlerin yapılması için kullanılan uygulamaları program, programların çalışması için gereken alt yapıyı ise yazılım oluşturmaktadır. Peki bu dört etken arasında işletim sistemi nerede yer almaktadır?

İşletim Sistemi Nedir?

Temel bir sistem programı olan işletim sistemi, bilgisayarın denetimi, yönetimi, temel sistem işlemleri ve uygulamaların çalışmasından sorumlu genel bir yazılım olarak tanımlanabilmektedir. Bilgisayarın çalışması için biraz önce söz etmiş olduğumuz dört etken olan kullanıcı, donanım, yazılım ve programlar arasındaki iletişimi sağlayan işletim sistemi, bu iletişimi yönetmek ve organize etmek ile de görevlidir. Pek çok işletim sistemi adnın yanında OS kısaltması yer almaktadır. Bu işletim sistemini ifade etmektedir. İşletim sisteminin İngilizce’deki karşılığı: Operating System’dir.

Bilgisayara verilen komutlar ilk olarak işletim sistemi tarafından algılanır. Bilgisayarın açılışından kapanışına kadar kullanılan kaynakların en etkin ve verimli şekilde kullanılmasından yine işletim sistemi sorumludur. Programların kullanımı sırasında işlemcinin düşünme süresini tespit eden işletim sistemi, gerekli düzenlemeleri yapar ve işlemleri de aksatmadan yerine getirir.

İşletim sisteminde üç temel bileşen bulunmaktadır. Bunlar: kullanıcı arabirimi, dosya yönetim sistemi ve çekirdek olarak sayılabilir. Kullanıcı arabiriminin, grafiksel bir arayüz olduğunu söyleyebiliriz. İşletim sistemi ve donanım arasında çekirdek iletişim kurmaktadır. Bilgisayarda bulunan dosyaları düzenleyip yöneten işletim sistemi bileşeni ise dosya yönetim sistemidir.

İşletim sisteminin görevlerini ise şu şekilde sırayalabiliriz:
■ Süreç ve işlemleri yönetmek
■ Giriş çıkış işlemlerini yönetmek
■ Klasör ve dosyaları yönetmek
■ Hataları tespit etmek ve güvenlik fonksiyonlarını oluşturmak

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica